WhatsApp

Gömüllü 20 Yaş Dişleri

Gömüllü 20 Yaş Dişleri

Gömüllü 20 Yaş Dişleri

 

Gömülü yirmi yaş dişleri, ağzın arkasındaki, normal olarak ortaya çıkmaları veya gelişmeleri için yeterli alana sahip olmayan üçüncü azı dişleridir. Çoğu insan ağzın arkasında dört yirmi yaş dişine sahiptir - ikisi üstte, ikisi altta.
Gömülü 20 yaş dişleri ağrıya, diğer dişlerde hasara ve diğer diş problemlerine neden olabilir. Bazı durumlarda gömülü yirmi yaş dişleri, görünürde veya ani bir soruna yol açmayabilir. Ancak temizlenmesi zor oldukları için, diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına diğer dişlere göre daha savunmasız olabilirler.

Ağrıya veya diğer diş komplikasyonlarına neden olan gömülü yirmi yaş dişleri genellikle çıkarılır. Bazı diş hekimleri ve çene cerrahları, gelecekteki sorunları önlemek için semptomlara neden olmayan gömülü 20 yaş dişlerinin çıkarılmasını da önermektedir.

Gömülü yirmilik dişler her zaman semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, gömülü bir diş enfekte olduğunda, diğer dişlere zarar verdiğinde veya başka diş problemlerine neden olduğunda, şu belirti veya semptomlardan bazılarını yaşayabilirsiniz:

Kırmızı veya şiş diş etleri
Hassas veya kanayan diş etleri
Çene ağrısı
Çene çevresinde şişlik
Ağız kokusu
Ağzınızda hoş olmayan bir tat
Ağzınızı açmada zorluk

Ayni zamanda gömülü yirmi yaş dişleri ağızda çeşitli sorunlara neden olabilir:
Yirmi yaş dişi ikinci azı dişi iterse, ikinci azı dişine zarar verebilir veya o bölgede enfeksiyon riskini artırabilir. Bu basınç, diğer dişlerin çapraşıklığı ile ilgili sorunlara da neden olabilir veya diğer dişleri düzeltmek için ortodontik tedavi gerektirebilir.
Yirmilik dişi çene kemiği içindeki bir kesede gelişir. Kese sıvıyla dolarak çene kemiğine, dişlere ve sinirlere zarar verebilecek bir kist oluşturabilir. Nadiren, bir tümör - genellikle kanserli olmayan (iyi huylu) - gelişir. Bu komplikasyon doku ve kemiğin alınmasını gerektirebilir.
Kısmen gömülü 20 yaş dişleri, diğer dişlere göre daha yüksek diş çürüğü riski taşıyor gibi görünmektedir. Bu muhtemelen yirmi yaş dişlerinin temizlenmesi daha zor olduğundan ve yiyecek ve bakterilerin diş eti ile kısmen sürmüş bir diş arasında kolayca sıkışması nedeniyle oluşur.
Gömülü, kısmen patlayan yirmilik dişlerini temizlemenin zorluğu, o bölgede pericoronitis  adı verilen ağrılı, iltihaplı bir diş eti rahatsızlığı geliştirme riskini artırır.

Sonuç olarak, bir izlenimin oluşmasını önleyemezsiniz, ancak temizlik ve kontroller için düzenli olarak altı aylık diş randevuları almak, diş hekiminizin yirmilik dişlerinizin büyümesini ve ortaya çıkışını izlemesini sağlar. Düzenli olarak güncellenen diş röntgenleri, herhangi bir semptom gelişmeden önce gömülü yirmilik dişlerini gösterebilir.

 

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık